menusearch
nedayekatul.ir

اثرات رأی مردم بر طبقات هرم مدیریت

جستجو
۱۴۰۳/۴/۱۰ یکشنبه
(0)
(0)
اثرات رأی مردم بر طبقات هرم مدیریت
اثرات رأی مردم بر طبقات هرم مدیریت

ندای کتول:/ در هفته های اخیر که بسیاری از هموطنان، کنشگران و فعالان سیاسی در پی انتشار اسناد یا روایت های مربوط به شایستگی ها و صلاحیت های کاندیدای مورد نظرشان بودند و با تبلیغات گسترده در صدد جذب آرا بیشتری بودند، عده ای نیز در سوی دیگر عمیقاً درتلاش بودند تا انتخابات را امری نمایشی، بیهوده و کم تاثیر در مدیریت جامعه قلمداد کنند و با القاء مطالب ناامید کننده، مردم را از حضور در پای صندوق های رای باز می‌داشتند.

البته سبک، رویکرد و دلایل این طیف از افراد جامعه نیز با یکدیگر در تضاد بود و همگی یک سیر را دنبال نمی‌کردند. عده ای در همصدایی با جماعت منافق و خارج نشین و سلطنت طلب همراه بودند و جمعی نیز به زعم خودشان در تقابل با نظام، بر آتش تحریم انتخابات می‌دمیدند. جالب اینکه بسیاری از این گروه ها و افرادی که در بزنگاه ها مردم را تشویق به عدم حضور در پای صندوق‌های رای می‌کنند، آلترناتیو یا گزینه دیگری برای رهایی از شرایط کنونی جامعه نیز ارائه نمی‌کنند!

اما در بعد دیگری از این ماجرا، برخی از شهروندان فرایند انتخابات را در اداره کلی مملکت بی تاثیر می‌دانند و معتقدند با توجه به شرایط موجود کنونی کشور، سن، سابقه، جنس، حزب، عقیده و آرمان های رئیس جمهور منتخب در اداره مملکت تاثیر ندارد و وضعیت به همین منوال خواهد ماند!

بدون تعارف در سال های اخیر به دلایل گوناگون داخلی و خارجی که برشمردن آنها از حوصله این مقال خارج است، کشور با تنگناها، دشواری ها و گرفتاری های عدیده ای همراه بوده است. اما هیچگاه نمی‌توان مدعی بود با بی تفاوتی و گوشی نشینی، شرایط اصلاح خواهد شد و مشکلات عدیده اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ... مرتفع خواهند شد. برخلاف تبلیغات ناکامان سیاسی گذشته و حال سیاست ایران، بهره‌گیری از حق انتخاب و داشتن نماینده قوی در عرصه های مختلف، در جهان امروز به عنوان یک راهکار مدنی و کنش سیاسی موثر، مورد پذیرش همگان است. در حقیقت کناره نشستن و نظاره کردن به امید تنبیه مسوولان ناکارآمد و نظام سیاسی و اصلاح خودبه خودی امور، گزاره امتحان شده‌ای است که در آزمون‌های مختلف در نقاط مختلف جهان، هیچ توفیقی به دست نیاورده است. اما حضور هدفمند و انتخاب درست بر اساس مشاهده روایت ها و تاریخچه افراد در بسیاری از مواقع راه اصلی در چاکراهه ها و بیراهه‌های پیشنهادی این روزها خواهد بود.

نکته دیگر در خصوص ضرورت شرکت آگاهانه در انتخابات، تبعات مثبت همسویی بدنه جامعه با رئیس جمهور منتخب است. به دیگر سخن هر اندازه پشتوانه مردمی رییس قوه‌ای بیشتر باشد به همان اندازه در اجرای برنامه‌ها و طرح و دفاع از اقدامات خود، پشتوانه و اعتباری بیشتری خواهد داشت و این اقتدار، همراهی و همسویی جامعه، قطعاً در سامان بخشی امور کشور به دولت آینده کمک خواهد کرد. به هر روی آنچه مسلم است بعد از هر انتخابات، تنها عده معدودی ازمدیران نظام در قالب راس هرم (حداکثر سه هزار نفر مدیر آن هم در طول چهار سال) جابجا می‌شوند و سایر کارکنان دولت و حاکمیت در همان جایگاه، اداره، نهاد، سازمان به ادامه فعالیت خود مشغول خواهند شد. اینکه عالی ترین مقام دولت بتواند با انتخاب مدیران و مشاوران شایسته و کاربلد، کارکنان و به عبارتی بدنه و هرم جامعه مدیریتی کشور را در مسیر درست ساماندهی و خط دهی کند، یکی از راهکارهای نجات کشور از بسیاری از مشکلات داخلی است.

در ضمن باید پذیرفت انتخابات هر کشور ویترین و شناسنامه آن کشور در عرصه بین المللی است و علاوه بر تائید مشروعیت و ثبات نظام سیاسی مستقر، بر تمامیت سرزمینی و اقتدار در فراسوی مرزهای آن کشور نیز تاثیرگذار خواهد بود. در چنین شرایطی برآیند و مابه‌ازای برگزاری یک انتخابات مردمی پرشور، آزاد و امن در کشور، افزایش اقتدار و قدرت ملی، مشروعیت و اعتبار بین‌المللی، افزایش قدرت چانه‌زنی و در نهایت پشتوانه سازی در راستای برآورده‌ساختن منافع ملی و در یک کلام ارتقاء وجه و پرستیژ بین‌المللی کشور است.

امید که شهروندانی که در دور اول انتخابات گوشی نشینی نا آگاهانه را به انتخاب آگاهانه ترجیح دادند، در دور دوم انتخابات با مداقه و دوراندیشی بیشتر، به امید داشتن فردایی روشن تر و استفاده از ظرفیت های فکری نوین، در عرصه تصمیم گیری کلان کشور مشارکت نموده و با انتخاب آگاهانه بر مدار تعقل و تفکر و با امید به انتخاب مشاوران و مدیران آگاه، دلسوز و کاربلد از سوی رئیس جمهور منتخب، در ریل گذاری آینده کشور شرکت نموده و جایگاه و قدر رای خود را در سرنوشت و آینده کشور، جدی و مهم تلقی کنند.

 

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
بستن
دیگر باز نشو!