menusearch
nedayekatul.ir

اقتصاد در مدارس / وحید حاج سعیدی - روزنامه نگار

جستجو
۱۴۰۳/۴/۱۸ دوشنبه
(0)
(0)
اقتصاد در مدارس / وحید حاج سعیدی - روزنامه نگار
اقتصاد در مدارس /   وحید حاج سعیدی - روزنامه نگار

 

نقش تعین کننده اقتصاد و بودجه اختصاص یافته به منظور اجرای صحیح و عملیاتی طرح ها، برنامه ها و سیاست های تدوین شده در نهادهای مختلف، نقشی بسیار حیاتی و انکار ناپذیر است.

به همین اعتبار وزارتخانه های مختلف در طول سال یا در بحبوحۀ نوشتن بودجه، تلاش می‌دارند تا سهم بیشری از خوان بودجه نصیب شان شود. اما در میان وزارتخانه های موجود در کشور، علی رغم تلاش های فراوان رسانه ها، کارشناسان، نمایندگان مجلس، وزاری آموزش و پرورش و ... در حمایت از آموزش و پرورش، بودجه این نهاد هیچگاه نتوانسته است، حتی کف مالی مورد نیاز اجرای طرح ها و برنامه های این وزارتخانه عریض و طویل را پوشش دهد و همواره بخش اعظم یا به زبان ساده تر کل بودجه صرف حقوق و مزایای ناچیز پرسنل این نهاد، (در مقایسه با سایر نهاد ها) می‌شود.

از سویی باید اذعان داشت آموزش و پرورش یکی از مهم ترین مجموعه های اجتماعی موجود است که در آینده کشور و شهروندانش تاثیر مستقیم دارد. بنابراین استفاده از همه ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در راستای برآورده ساختن حوائج و نیازمندهای آموزشی و غیر آموزشی این نهاد یک ضرورت است.

در چنین شرایطی که کمبود بودجه اجازه هرگونه تحرک و پویایی را از مسئولان این نهاد گرفته است و از سویی دست روی دست گذاشتن و عادت به روزمرگی و نگاه به بودجه قطره چکانی نیز چاره کار نیست، تنها به کمک خلاقیت و استفاده از ظرفیت های موجود در بدنه آموزش و پرورش می‌توان بر بسیاری از مشکلات غلبه کرد. تجاری سازی در مدارس یکی از راهکارهای دارای توجیه و منطقی در این مقوله است. در راستای استفاده از چنین ظرفیتی، در یکی از شهرهای استان های شمالی، آموزش و پرورش با استفاده از توانمندی و ظرفیت بخش خصوصی اقدام به ساخت بیش از بیست واحد تجاری در فضای بلااستفاده حیاط مدارس و اجاره این واحدهای تجاری نموده است که در شرایط اقتصادی اخیر، مبلغ اجاره ماهانه این واحد ها کمک قابل توجه و شایانی محسوب می‌شود و بسیاری از مشکلات و چالش های موجود را مرتفع می‌سازد.

ساخت و ساز در فضاهای بلا استفاده مدارس، تبدیل مدارس بلااستفاده و متروکه به مراکز بومگردی، ساخت و ساز های تجاری و رفاهی با استفاده از ظرفیت مالی بالقوه منابع نیروی انسانی این وزارتخانه، علاوه بر امکان ایجاد اشتغال و فرصت های شغلی نوین، به منابع درامدی پایدار در این وزارتخانه منتهی می‌شوند.

جا دارد مسئولان آموزش و پرورش با برنامه ریزی درست و منطقی، متقاعد ساختن نهادهای متولی در همکاری با این نهاد و توجه به ظرفیت بخش خصوصی، ضمن استفاده از فرصت های موجود، زمینه را برای توسعه ظرفیت های اقتصادی در مدارس فراهم سازند. فرصت های اقتصادی را دریابیم.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
بستن
دیگر باز نشو!