menusearch
nedayekatul.ir

لت اول پنجره دانایی!

جستجو
۱۴۰۲/۸/۲۸ یکشنبه
(0)
(0)
لت اول پنجره دانایی!
لت اول پنجره دانایی!

ما همیشه خدا تحلیل پدیدارشناسانه‌ی از پنجره داشتیم و فکر می‌کردیم «پنجره» نگاهی رو به زندگی است و راز موفقیت زندگی در همین نگاه امیدوارانه از دریچه پنجره به دنیا نهفته است. فلذا نصف عمرمان را کنار پنجره سپری کردیم و استکان دم نوش به دست از صبح علی الطلوع تا بوق سگ به ازدحام کوچه خوشبخت خیره شدیم! اما اتفاق خاصی در حوزه سرزمینی اقتصاد و دارایی ما رخ نداد. حتی در مقطعی فکر کردیم شاید ایراد از پنجره های خانه ما است که «هاف من» یا «وین تک» نیستند اما بعدها متوجه شدیم منظور از این پنجره و دریچه، پنجره دانایی است و باید پنجره ذهن را باز کنیم که دیگر کمی دیر شده بود. چرا که با دلار 50 هزار تومانی، پنجره که سهل است، اگر دروازه های ذهن تان را هم باز کنید، محال است بتوانید گلیم تان را از آب بکشید و تازه باید خیلی زرنگ باشید که باد کلاه تان را نبرد!

اما در این سالها افرادی که ساختار پنجره ذهن شان با ويژگي هاي محیطی و اقلیمی کوک بود و از لحاظ نحوه ارتباط بصري و احساسي بين فضاي داخل و خارج بنا، هارمونی وجود داشت، بارشان را یک وری هم بود بستند و خرشان را دو سره کرایه دادند تا جایی که می‌توانند برای توله سگ شان هم آپارتمان چند میلیاردی بخرند! ( فکر بد نکنید منظور حیوان خانگی شان است)  

همین الان ورزشکار داریم که آدرس ده تا قلیان سرا را حفظ است و در حال وارد کردن ماشین خارجی چند میلیاردی اش است ولی نمی‌داند اداره دارایی کجای شهر بساط کرده است؟! پزشک داریم که معتقد است نحوه استفاده از کارت خوان را بلد نیست و روی میز منشی هم برای خالی نبودن عریضه یک چرتکه میله ای گذاشته است!

این بزرگواران ماهوم و جايگاه پنجره شان را جوری بنا کرده اند که نقش موثري در تداوم پیشرفت شان دارد و هنوز جا دارد من و شما با شيوه توصيفي - تحليلي و یا از طريق مشاهده و مقايسه و سایر ابزار گردآوري اطلاعات، مطالعات کتابخانه اي و اسنادي به گرد پای شان برسیم!

با این وجود همه ساله در مواقعی از سال رسانه ملی عجالتاً بند می‌کند به مقوله اقتصاد و به تبع آن هم یک عده کارشناس با کیف چرم اصل و کت و شلوار اطو کشیده و سر و صورت اصلاح شده در رسانه ملی و رادیو و رسانه ها بلاتشبیه زور می‌زنند پنجره دانایی را باز کنند و مفاهیم اقتصاد را برای ما معمولی ها توجیه و تبیین کنند. مثلاً یک بار گیر می‌دهند که رایانه پنهان باید راست و ریست شود و بساطش جمع شود. این دوستان متفق القول بر ضرورت حذف ارز ترجیحی یا چندرغاز یارانه، با دلایل علمی و مستند تاکید دارند و اصرار دارند که داستان یارانه های پنهان را هر چه سریع تر جمع و جور کنند. یا یک بار به تعداد وعده های غذایی مان گیر می‌دهند! یک بار اعلام می‌کنند خلق الله خیلی چاق شده اند! یک روز میزان مصرف حامل های انرژی ما را با اروپا مقایسه می‌کنند. اتفاقاً کار خوبی است و عین صواب است.

در حقیقت اینکه اقتصاد یک علم است و تابع قوانین خاصی است را ما معمولی ها متوجه می‌شویم و درک می‌کنیم ولی این جای داستان را متوجه نمی‌شویم که چرا فقط لت سمت راست این پنجره دانایی را برای ما باز می‌کنند و لت دیگر پنجره را که اتفاقاً مایه خیرات و مبرات فراوانی است، فقط برای از ما بهترون باز می‌شود؟! در جریان هستید در طول این سال ها یک عده به اندازه یارانه کل مملکت از واردات سود برده اند! یا خبر دیگری آمده که چند نفر به اندازه دو برابر یارانه کشور سود برده اند! حالا سوء استفاده های خرد و لَپک لیسک های ریز و پاش چند صد میلیاردی به کنار...

فقط خدمت این دوستان یادآور شویم که اگر اقتصاد علم است و یارانه پنهان یا مصرف بیش از حامل انرژی و سه وعده غذا خوردن ما در حال ضربه زدن به بدنه اقتصاد و اجتماع است، ما علوم دیگری هم در دنیا داریم که بر اساس آن می‌توان با افرادی را که در طول این سال ها با استفاده از لت دیگر پنجره دانایی خوردند و بردند، برخورد جدی کرد و آنها را با پس گردنی و اردنگی مجازات نمود. می‌توان اموال شان را مصادره کرد و به بیت المال بازگرداند. می‌توان از آنها مالیات واقعی ستاند. می‌توان جلوی سوء استفاده اعوان و انصار شان را گرفت. خدا را شکر اسامی و مبالغی را هم که هاپولی کرده اند، شفاف و مشخص است!

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
بستن
دیگر باز نشو!