menusearch
nedayekatul.ir

گفتگو با حمید عباسی فعال حوزه گردشگری

جستجو
۱۴۰۳/۴/۱۳ چهارشنبه
(0)
(0)
گفتگو با حمید عباسی فعال حوزه گردشگری
گفتگو با حمید عباسی فعال حوزه گردشگری

حمید عباسی فعال حوزه گردشگری و مدیر مجموعه برجیس خان ببین (استان گلستان): توسعه گردشگری با حمایت از مکان های اقامتی مدرن و سنتی امکان پذیر است

 

استان گلستان / ندای کتول: / استان گلستان را می‌توان سرزمین اقلیم چند گانه، اقوام متحد و خونگرم و جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی فراوان نامید. بدون شک این ویژگی ها در کنار خونگرمی اهالی این دیار می‌توانند در جذب و ماندگاری گردشگر به نسبت بسیاری از استان های کشور موثر باشند. در واقع اگر مسئولان محترم میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری و سایر دلسوزان شهرستان و استان تلاش کنند و در شناساندن این جاذبه های منحصر به فرد و خدادادی وحدت رویه در پیش بگیرند استان گلستان نیز به یکی از مقاصد گردشگری مسافران ایرانی و خارجی تبدیل خواهد شد. کسانی که اندکی با مختصات استان گلستان آشنایی دارند نیک می‌دانند که بسیاری تفریحات گردشگری و ورزش های آبی، خاکی و هوایی در استان سرسبز گلستان قابلیت اجرا دارند و به جرات می‌توان گفت بخش های عمده ای از جاذبه های گردشگری استان گلستان، در دنیا منحصر به فرد می‌باشند.

وجود دریا، جزایر مختلف، جنگل، رودخانه های زیبا و پر آب، تالاب، خلیج، چشمه سار ها و آبشار های طبیعی، غار ها، کویر، سد ها و آب بندان ها و سایر منابع طبیعی و دست ساز در کنار آثار تاریخی با قدمت چند هزار ساله، گردشگری در این استان کوچک را به گردشگری با مختصات جهانی و بین المللی تبدیل کرده است. 

اما ذکر این نکته ضروری است که جذب گردشگری نیاز به زیرساخت هایی نیز دارد که یکی از آنها محل اسکان و اقامت گردشگران و مسافران است. در حاشیه روح انگیز جنگل های همیشه سبز البرز با شکوه که جلوه ای بی بدیل از عظمت خداوندی است، گذران ایامی با خانواده آرزوی هر ایرانی است. بدون شک جاذبه های طبیعی استان گلستان، در کنار امکانات و راحتی اقامت در اقامتگاه های سنتی و کلاسیک و سهولت دسترسی به دریا، رودخانه ها، جنگل های همیشه سبز البرز، لحظاتی به یادماندنی و رویایی برای گردشگران و مسافران به یادگار خواهند گذاشت.

به منظور آشنایی بیشتر با ظرفیت های استان گلستان در خصوص گردشگری و لزوم حمایت از مجموعه های گردشگری و اقامتی با «حمید عباسی» از فعالان حوزه گردشگری استان گلستان مدیر مجموعه گردشگری برجیس خان ببین گفتگوی کوتاهی انجام دادیم:

جاهای دیدنی طبیعی گلستان چه ویژگی هایی دارند؟
گلستان با تنوع شگفت‌آور آب‌وهوایی، فرهنگی و از لحاظ جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، از دیدنی‌ترین جاهای ایران است. دلیل شگفتی این استان زیبای شمالی این است که برای هر سلیقه‌ای، جاذبه طبیعی یا تاریخی دارد؛ دریا، جنگل، کوه، رودخانه، جزیره، آبشار، تالاب و … از جاذبه‌های دیدنی طبیعی گلستان محسوب می‌شوند که در سفر به این استان می‌توانید به بازدید از آن‌ها بپردازید.  در ضمن پیشینه تاریخی این سرزمین به هفت هزار سال قبل بازمی‌گردد؛ به همین دلیل، جاذبه‌های تاریخی متعددی مانند غارها، قلعه‌ها و شهرهای باستانی در این استان وجود دارند. نزدیک ۱۸ درصد از سطح استان گلستان را جنگل‌ها پوشانده‌اند؛ جنگل‌هایی که با طبیعت بی‌نظیر خود، هزاران گردشگر داخلی و خارجی را در سال به‌سمت این بخش از ایران روانه می‌کنند. استان گلستان، سرزمین آبشارها، دریاچه‌ها، روستاهای ییلاقی و پارک‌های جنگلی است.

نقش اماکن اقامتی را در جذب گردشگر چگونه توجیه می‌کنید؟

کشور اسلامی ایران تعامل با دولت ها و مردم کشورها را از سیاست ها و برنامه های مهم خود اعلام و در این راستا برای جذب گردشگران و رونق صنعت گردشگری توجه ویژه ای به توسعه مراکز اقامتی در سطح کشور به ویژه استان های دارای قابلیت های گردشگری از جمله گلستان معطوف کرده است.

به اعتقاد کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری کشور، صنعت گردشگری در ایران در سال های آینده رشد قابل توجهی خواهد کرد و استان گلستان نیز برای اینکه از این گردونه دور نماند، باید تعداد هتل ها، هتل آپارتمان ها و مراکز اقامتی خود را افزایش دهد.

پر واضح است هر چه تعداد هتل ها، مهمانپذیر ها و مراکز اقامتی در استان بیشتر باشد، ضریب انتخاب استان گلستان به عنوان مقصد سفر افزایش پیدا می‌کند. هر چند در سال های اخیر اقدامات موثری در راه اندازی مراکز اقامتی به روز و مجهز در استان سرسبز گلستان صورت گرفته است ولی هنوز با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم و جا دارد مسئولان با حمایت از بخش خصوصی در ایجاد هتل ها و مراکز اقامتی جدید، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، زمینه حضور گردشگران ایرانی و خارجی بیشتری را در استان فراهم کنند.

با روند رو به رشد صنعت گردشگری در جهان و توجه دولت ها به اهمیت این صنعت در رونق اقتصادی کشورها و مناطق، ضرورت ایجاد هتل های چند ستاره و هتل آپارتمان ها در حد استاندارد را دوچندان کرده به طوری که کمبود این مراکز در جذب گردشگران تاثیر منفی داشته و موجب عقب ماندگی استان و شهرستان در این صنعت می‌شود.

سالانه در حدود 14 میلیون مسافر از مسیر گلستان عبور می‌کنند که این تعداد مسافر ضرورت برنامه ریزی در جهت جذب و ماندگاری مسافران فصول مختلف سال را دو چندان می‌کند. بدون شک احداث، تجهیز مکان های اقامتی به امکانات قابل قبول، یکی از راهکار های جذب گردشگر است.

جاذبه های گردشگری در خان ببین کدامند؟

مجموعه بسیار دیدنی آبشارهای زیبای خان ببین : شامل جنگلهای بسیار وسیع و دوازده آبشار بزرگ و کوچک. با چشم اندازهای دل انگیز و حوضچه های متعدد جهت شنا و استراحت ،‌ با اعماقی متفاوت و آبی سرد و شیرین و غار معروف به دیو سفید و زیستگاه تنها سمندر زرد ایرانی در آن، یکی از نقاط بی نظیر، بدیع و بسیار زیبایی است که سالانه هزاران نفر از مشتاقان طبیعت و هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی رابه سوی خود جلب می‌نماید. زیبایی و اهمیت این مکان به گونه است که یکی از مناطق بسیار مهم گردشگری و سیاحتی در استان گلستان و کشور قلمداد شده است. اما به دلیل عدم اختصاص بودجه کافی و مناسب از جانب نهاد های ذیربط در مرکز شهرستان و نگاه رقابتی به این مجموعه نسبت به منطقه گردشگری در سایر نقاط استان، مانع از توسعه و گسترش این مجموعه سیاحتی شده است. هرچند شهرداری شهر خان ببین در حد توان خود این مجموعه را نگهداری می‌نماید اما واقعیت این است که برای استفاده مطلوب از همه استعدادها این مجموعه نیاز به سرمایه گذاری بیشتر و فراتر است و جا دارد مسئولان محترم شهرستانی و استانی برای معرفی و شناساندن این منطقه دیدنی و چشم نواز تلاش بیشتری داشتند و با حمایت از بخش خصوص زمینه توسعه پایدار در شهرستان را فراهم سازند. البته در چند کیلومتری خان ببین نقاط دیدنی دیگری وجود دارد که مجموعه جنگلی،  مجموعه تفریحی، جنگلی و گردشگری سیاه جوبو  مجموعه پارک جنگلی دلند از جمله این نقاط می‌باشند.

  سخن پایانی

بدون شک توجه به مکان های اقامتی در شهر زیر بنای گردشگری و جذب هر چه بیشتر مسافران نوروزی و تابستانی خواهد بود و تنوع در ارائه اماکن اقامتی و تجهیز این اماکن به امکانات، زیر بنای توسعه گردشگری در شهرستان محسوب می‌شود. فاصله نزدیک به چشم انداز های طبیعی و جنگل های سرسبز در استان گلستان همواره یکی از مزایای اقامت در این استان سر سبز است. امید است مسئولان شهرستان با حمایت همه جانبه از بخش خصوصی و علاقه مندان به سرمایه گذاری در این بخش، مسیر توسعه گردشگری را در این شهرستان و سایر شهر های استان هموار سازند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
بستن
دیگر باز نشو!